Tietoa Täkyn hallituksesta

Täkyn hallitus on yhdistyksen päättävä elin. Se vaihtuu vuosittain. Ainejärjestön hallituksen toimintakausi on yksi kalenterivuosi. Hallitukseen kuuluu puheenjohtajan lisäksi neljästä kymmeneen jäsentä, joista jokaisella on yksi tai useampi hallituspesti hoidettavanaan.

Jokainen hallitus valitsee itse hallituksen pestit toimintakautensa alussa. Täkyn hallitukseen kuuluu puheenjohtajan lisäksi aina varapuheenjohtaja, kokouspöytäkirjan laativa sihteeri, yhdistyksen tililiikenteestä huolehtiva taloudenhoitaja sekä jäsenistölle vapaa-ajan aktiviteetteja ja tapahtumia suunnitteleva ja järjestävä tapahtumavastaava. Hallituksessa vaikuttaa poikkeuksetta myös jäsenistön oikeudenmukaisesta kohtelusta huolehtiva edunvalvontavastaava, Täkyn omaa Itäkynä-lehteä toimittava Itäkynä-vastaava sekä suomen kielen ainejärjestöjen kattojärjestö Osmaan yhteyttä pitävä Osma-vastaava. Muita Täkyn hallituksen perinteisiä pestejä ovat esimerkiksi tuotteiden, kuten haalarimerkkejen ja kangaskassien, tilaamisesta huolehtiva tuotevastaava sekä vaihto-opiskelijoiden kanssa yhteyttä pitävä kansainvälisten asioiden vastaava. Viime vuosina Täkyn hallitukseen on kuulunut myös yritys- ja yhdistysyhteistyön hoitava yhteistyövastaava, kulttuurintutkimuksen kattojärjestö Kulo ry:hyn yhteyttä pitävä Kulo-vastaava sekä tuutoreiden ja Täkyn hallituksen linkkinä toimiva tuutorvastaava.

Täkyn hallituslaisiin voi olla yhteydessä sähköpostitse joko hallituslaisten henkilökohtaisia sähköpostiosoitteita tai Täkyn yleistä sähköpostiosoitetta (taky@taky.fi) käyttäen.

Hallitus 2024

Puheenjohtaja
Silja Siltovuori
puheenjohtaja@taky.fi

Varapuheenjohtaja ja edunvalvontavastaava
Pinja Kuntola
varapuheenjohtaja@taky.fi

Taloudenhoitaja ja yhteistyövastaava
Santeri Lang
taloudenhoitaja@taky.fi

Tapahtumavastaava ja kansainvälisten asioiden vastaava
Vilma Niemelä
tapahtumavastaava@taky.fi

Tapahtumavastaava ja Kulo-vastaava
Tiia Holappa
tapahtumavastaava@taky.fi
tiiholappa@gmail.com (Kulo-asiat)

Tapahtumavastaava ja tuutorvastaava
Jessica Kontinaho
tapahtumavastaava@taky.fi
jesskont@uef.fi (tuutorasiat)

Tiedottaja
Pipsa Humalamäki
tiedottaja@taky.fi

Sihteeri
Sanna-Maria Taihomaa
sihteeri@taky.fi

Tuotevastaava
Riikka Iivanainen
tuotevastaava@taky.fi

Itäkynä-vastaava ja Osma-vastaava
Senjo Strandman
itakyna@gmail.com